Renowacja blaszanego dachu, tutaj na przykładzie magazynu o powierzchni 10 000 m².

Zadanie polegało na dociepleniu dachu w ramach zmiany użytkowania oraz zamontowaniu 52 świetlików dachowych, zaprojektowanych jako RWA, zgodnie z przepisami budowlanymi.

Renowacja dachów blaszanych Śląsk
Renowacja dachów blaszanych Śląsk

Szczególnie ważne było tutaj unikanie kondensacji pary wodnej pod dachem z blachy trapezowej.

Przed remontem dach nie był ocieplany. Niezakłócone działanie ciepła i zimna spowodowało, że część wkrętów mocujących została wyrwana w wyniku sił ścinających wynikających z wydłużania się blach. Inne śruby narysowały podłużne otwory w blasze w wyniku tego samego efektu. Były niezliczone małe przecieki.

Po zamontowaniu świetlików dachowych dach został wielowarstwowo pokryty pianką poliuretanową.

Pasma świetlne zostały prawidłowo i profesjonalnie zamontowane i uszczelnione. Nagromadzenie piany wyeliminowało wszelkie przecieki.

montowanie świetlików dachowych Śląsk Warszawa
montowanie świetlików dachowych Śląsk Warszawa

W celu równomiernego pokrycia profilu dachowego pianką, arkusze są spieniane z dwóch stron. Szczególnie ważne jest, aby pierwszą warstwę pokryć zgodnie z kierunkiem układania arkuszy. Ważną rolę w procesie spieniania odgrywa temperatura zewnętrzna. Im wyższa temperatura otoczenia i podłoża, tym lepsza będzie pianka.

Szczególnie w przypadku dachów blaszanych należy zadbać o to, aby temperatura podłoża była wystarczająco wysoka, co najmniej 12°C. W przeciwnym razie ciepło reakcji pianki, pobrane z zimnej blachy, uniemożliwia optymalne pienienie.

Ciekły plastik w kolorze srebrnoszarym lub szarym został natryśnięty na wykończoną powierzchnię pianki w celu ochrony przed działaniem promieni UV oraz jako ochrona przed „dziobaniem ptaków”.

dach blaszany
dach blaszany

Oprócz nieprzewidywalnej tam pogody, ten projekt ocieplania pianą PUR w Warszawie był utrudniony przez fakt, że wilgotność powietrza, która osiągnęła 70% rel. nie powinna przekraczać, rzadko spadała poniżej wartości granicznych.

Podobne projekty wykonaliśmy w Grójcu oraz Radomiu.