Wraz ze zmianą pór roku i nadejściem zimy każdy właściciel kotła i pompy ciepła wie, że nadszedł czas, aby rozpocząć przygotowania do remontu i uruchomienia kotła i pompy ciepła.
Ze względu na intensywną eksploatację z biegiem czasu kocioł lub pompy ciepła może wykazywać oznaki niewielkich usterek. Jednym z głównych problemów występujących w eksploatacji systemów grzewczych jest magnetyt.
Spis treści:
Co to jest magnetyt?
Magnetyt (lub magnetyt , jak powszechnie się go nazywa) to czarny tlenek żelaza o właściwościach ferromagnetycznych. Występuje w naturze w postaci krystalicznej, będącej wynikiem procesów wulkanicznych. Może być również wytwarzany sztucznie, przemysłowo, w procesach przetwarzania w wysokiej temperaturze.
Jako struktura tlenek ten ma błyszczący, czarny kolor, a ze względu na swoje właściwości magnetyt jest jednym z najbardziej odpornych tlenków w reakcji z kwasami i zasadami. Wzór chemiczny to Fe3O4.
Właśnie ze względu na stabilność w reakcji z kwasami i zasadami magnetyt jest mieszany z innymi substancjami, takimi jak oleje, wazelina czy inne minerały stosowane przez producentów do ochrony sprzętu podczas przechowywania. Po zainstalowaniu i uruchomieniu systemu grzewczego, jeśli gdzieś pojawi się magnetyt, może to poważnie wpłynąć na system grzewczy.
Magnetyt może również dotrzeć do obiegu grzewczego w sposób naturalny , poprzez pozostałości z konstrukcji lub z wody . Również podczas pracy systemu grzewczego w wyniku wysokich temperatur i ciśnienia może powstawać magnetyt.
Przed uruchomieniem kotła lub pompy ciepła dobrze jest upewnić się, że magnetyt, który służył jako ochrona podczas przechowywania, został usunięty . W przeciwnym razie może osadzać się na funkcjonalnych elementach instalacji grzewczej, wpływając na cały obwód.
Ponieważ standardowe filtry dostarczane z urządzeniami grzewczymi nie mogą filtrować tego ferrometalu, magnetyt może również pochodzić spoza systemu. Ten tlenek żelaza osadza się na częściach mechanicznych instalacji, wpływając na jej działanie i powodując poważne awarie.
Magnetyt jest odporny na korozję . Znajdziemy go również w instalacjach z elementami stalowymi i żeliwnymi. Jest to uwarunkowane złożonymi procesami utleniania wywołanymi warunkami temperatury , ciśnienia i tlenu w płynie termicznym.
Awaria kotła lub pompy ciepła może być spowodowana osadami magnetytu na pompie obiegowej kotła lub wymienniku ciepła. Magnetyt osadza się również na awaryjnych zaworach odcinających, uniemożliwiając właścicielowi odcięcie dopływu gazu lub wody z kranów.
Nawet jeśli sprzęt grzewczy nie ulegnie całkowitej awarii, głośne odgłosy, niezdolność kotła do nagrzania czynnika grzewczego do zadanej przez użytkownika temperatury wskazują na istnienie osadów magnetytu.
Jak magnetyt wpływa na obieg grzewczy?
Magnetyt osadza się wewnątrz grzejników i rur, wpływając tym samym na cały obieg grzewczy. Ze względu na istnienie tej metalożelaznej warstwy czynnik termiczny nie przepływa już normalnie przez system, a dom nie jest już efektywnie ogrzewany.
Magnetyt w grzejnikach generuje nieprzyjemne odgłosy, a podczas czyszczenia grzejników obserwuje się, że woda ma kolor od brązowawego do czarniawego i ma śliską teksturę (miesza się z innymi pozostałościami). Niestety z powodu tego tlenku dom nie nagrzewa się już do pożądanego poziomu.
Dlaczego tworzy się rdza i szlam?
Rdza powstaje w wyniku przepływu wody przez metalowe rury, przez kocioł i grzejniki. Jeśli ta rdza zmiesza się z innymi zanieczyszczeniami, powstaje rodzaj szlamu, a woda staje się ciemna.
Jeśli nie zostaną usunięte z instalacji, szlam i cząsteczki metalu mogą generować określone konsekwencje dla systemu grzewczego:
- Hałas z kotła i grzejników;
- Trudne ogrzewanie grzejników;
- Ciemna woda w instalacji;
- Awaria systemu grzewczego.
Z biegiem czasu kocioł nie będzie już działał na pożądanym poziomie. Wzrośnie wartość rachunków za ogrzewanie, aw najgorszym przypadku będziesz musiał wymienić kocioł.
Sedymentacja szlamu i magnetytu z grzejników nie pozwala na:
- ogrzewanie całych porcji;
- usprawnienie ruchu.
Co możesz zrobić, aby zapobiec odkładaniu zanieczyszczeń?
Pierwszym i najbardziej praktycznym środkiem przeciwko magnetytowi jest czyszczenie sprzętu w celu usunięcia substancji używanej jako ochrona podczas przechowywania. Drugim krokiem jest zastanowienie się nad długoterminową ochroną , aby zapobiec temu problemowi.
Alternatywnie kocioł i pompa ciepła i związany z nimi obieg można czyścić za pomocą zewnętrznych pomp myjących z zaworami zwrotnymi . W ten sposób kierunek przepływu zmienia się w podobnych odstępach czasu, aż płyn wyjdzie czysty. Zabieg trwa około 30 minut.
Inną możliwością jest skorzystanie z czyszczenia chemicznego . Jest to zabieg polegający na usuwaniu osadów (szlam i innych związków metali) za pomocą alkalicznej substancji , powstałych w wyniku korozji mechanicznej w wyniku naporu wody i ruchu kół zębatych w obwodzie. Jest substancją niekorozyjną, zgodną z obowiązującymi przepisami ochrony środowiska.
Na koniec woda będzie musiała zostać wypłukana, aż PH obwodu osiągnie wartość 8 – 8,5. Aby określić poziom alkaliczności systemu, musisz użyć specjalnego zestawu.
Co to jest filtr antymagnetytowy?
Ponieważ instalacja grzewcza jest zasilana wodą (wielokrotnie) i istnieje możliwość dostania się powietrza w określonych obszarach, zaleca się zainstalowanie filtra antymagnetytowego . To najlepsza metoda zapobiegania w czasie.
Filtr antymagnetytowy to skuteczny sposób na usuwanie osadów żelaznych z obiegu grzewczego. Jest instalowany na rurach ciepłowni dla:
- do usuwania szlamu z wody
- aby uniknąć osadów lub zatykania rur.
Jeśli zainstalujesz taki filtr przy kotle, skorzystasz z zalet takich jak:
- Wydajniejszy system grzewczy;
- Niższe rachunki za ogrzewanie;
- zabezpieczenie ciepłowni przed zanieczyszczeniami metalicznymi i piaskowymi nagromadzonymi w układzie grzewczym, a tym samym zmniejszenie ryzyka kosztownych napraw;
- zapobieganie zatykaniu się wymiennika płytowego instalacji;
- Zwiększenie czasu pracy instalacji cieplnej.
Większość właścicieli elektrociepłowni nie zna tego szczegółu, bo nikt im o tym nie mówi przy zakupie pompy ciepła. Znając jednak szczegóły związane z możliwością powstania magnetytu (nie do pominięcia):
- może ułatwić ci życie;
- może uchronić Cię przed niepotrzebnymi i kosztownymi naprawami.