Pompa ciepła to ciekawy sposób na ogrzanie domu rodzinnego. Jak każde urządzenie ma swoje zalety i wady. Każdy argument za lub przeciw pompie ciepła musi być również rozpatrywany z osobistego punktu widzenia wymagań i możliwości finansowych inwestora. J.W Instal, ekspert z doświadczeniem w projektowaniu, instalacji i serwisowaniu pomp ciepła, przedstawił nam zalety i wady tego typu ogrzewania.

Jakie są główne zalety pomp ciepła?

Uważam, że główną zaletą pompy ciepła są bardzo niskie koszty eksploatacji w określonych warunkach. Dzięki pompie wodno-wodnej koszty eksploatacji są jeszcze niższe.

Kolejną wielką zaletą uważam za bezobsługową pracę urządzenia. W przeciwieństwie do kotłów na paliwo stałe, pompa ciepła działa teraz całkowicie samodzielnie po początkowym ustawieniu. Dlatego coraz częściej spotykam się z tym, że dzieci kupują rodzicom pompę ciepła do domu, żeby ułatwić im życie.

Kolejną zaletą jest ekologiczny aspekt pracy pompy ciepła: pompa ciepła nie zanieczyszcza otoczenia żadnymi oparami, którymi musiałyby oddychać dzieci lub sąsiedzi. Pod tym względem jest więcej niż odpowiednim źródłem ciepła dla miast i wsi. Jeśli chodzi o energię odnawialną, pompa ciepła powietrze-woda może być postrzegana jako maszyna do recyklingu, która może zwrócić średnio ponad ¾ ciepła (przy założeniu współczynnika ogrzewania powyżej 3 w naszych warunkach), które uciekło z ogrzewanego domu podczas ogrzewania sezon (dom traci ciepło do otaczającego powietrza, pompa ciepła pobiera ciepło z otaczającego powietrza).

Jakie są główne wady pomp ciepła?

Chyba największą wadą zakupu pompy ciepła jest oczywiście wyższa cena zakupu. Chodzi o kompromis, a zakup pompy ciepła porównałbym do zakupu samochodu. Im wyższa cena, tym więcej możemy się po niej spodziewać, ale z drugiej strony zasada działania jest zawsze taka sama.

Zamontowanie pompy ciepła czy rekuperatora wiąże się z drobnymi pracami remontowymi. Sprzątanie po remoncie trudno nazwać czymś przyjemnym. Dlatego polecamy firmę sprzątającą z Warszawy – Wysprzatane24, która zajmuje się sprzątaniem po pracach remontowych oraz budowlanych, wraz z wywozem gruzu. – Obsługa klienta: +48 503 982 154

pompa ciepła wady i zalety
pompa ciepła wady i zalety

Kolejną wadą byłyby sposoby podłączenia pompy ciepła do systemu grzewczego. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o jednej prostej zasadzie: im niższa temperatura zasilania, tym taniej dostarczy nam ona ciepła. Niższa temperatura wody grzewczej wymaga ogrzewania podłogowego, grzejniki zwykle wymagają wyższych temperatur. Nie można jednak powiedzieć, że pompa ciepła nie może pracować z grzejnikami. Jeśli wolisz grzejniki, to konieczne jest posiadanie odpowiednio zwymiarowanych grzejników ze względu na mniejszy spadek temperatury. Właściwy projekt, projekt i obliczenia są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania każdego systemu grzewczego.

Czasami problemem jest hałas pompy ciepła. Hałas i ewentualnie drgania pochodzące z kompresora można zwykle znacznie zredukować, większym problemem jest hałas pochodzący z wentylatora. Warto pamiętać, że obowiązek zainstalowania pompy ciepła zgodnie z higienicznymi limitami hałasu spoczywa na firmie instalacyjnej, dlatego ewentualny problem z hałasem należy rozwiązać w ramach gwarancji. Ogólnie rzecz biorąc, im mniejszy wentylator, tym jest głośniejszy. Jeśli wentylator na pompie ciepła jest schowany za roletami, hałas jest jeszcze niższy. Powinniśmy osiągnąć wartość równoważnego poziomu ciśnienia akustycznego do sąsiada w granicach higienicznych na granicy działki, w zasadzie 45 dB w dzień i 35 dB w nocy (podano wartości 50 i 40 dB, ale w przy obecności składowej tonalnej musimy przekroczyć granicę o 5 dB niższą).