W przypadku montażu pomieszczeń mokrych – kuchnia, sauna, łazienka, toaleta należy odpowiednio zabezpieczyć ściany i podłogę przed ewentualnym wnikaniem wody i wilgoci. Materiały hydroizolacyjne, przygotowanie powierzchni, przepływ pracy.

Jakie powierzchnie wymagają impregnacji?

Hydroizolacja podłóg i ścian w pomieszczeniach mokrych, które mogą być bezpośrednio narażone na działanie wody, jest niezbędna do wykonania hydroizolacji. Podłogi saun, wanien i pryszniców są klasyfikowane jako obszary narażone na działanie wody, nawet w przypadkach, w których nie jest zapewniony odpływ. Powierzchnie podłogowe, na których zapewniony jest drenaż, są zawsze klasyfikowane jako obszary ryzyka, nawet jeśli woda jest używana rzadko lub nieregularnie (np. schody awaryjne).

wodoodporne obszary w łazience
wodoodporne obszary w łazience

Aby zapobiec skutkom zawilgocenia i jego skutkom – impregnacji, pleśni i gnicia konstrukcji, hydroizolację, która zwykle składa się z kilku elementów tworzących system, należy zamontować na powierzchni wilgotnych pomieszczeń przed przyklejeniem płytek, materiałów wykończeniowych, malowaniem lub klejeniem tapet . Ważne jest, aby wybrać system hydroizolacji tego samego producenta, ponieważ tylko zharmonizowane materiały zapewnią prawidłowe funkcjonowanie całej hydroizolacji.

Materiały hydroizolacyjne – hydroizolacja smarowana i rolkowa

Hydroizolacja smarowana jest standardowo stosowana w większości przypadków do hydroizolacji ścian, schodów drewnianych i podłóg. Materiał ten wykonany jest na bazie syntetycznego lateksu i obojętnych wypełniaczy.

Masa uszczelniająca może być stosowany na prawie wszystkich powierzchniach wspólnych materialnych:

  • beton, gazobeton;
  • tynki wapienne, wapienno-cementowe, cementowe;
  • deski cementowe, podłogi cementowe;
  • płyta wiórowa (V100);
  • tynki gipsowe, bloczki gipsowe,
  • płyty gipsowo-kartonowe i płyty gipsowo-włóknowe;
  • posadzki odlewnicze z siarczanu wapnia i anhydrytu;

Hydroizolację smarną można nakładać za pomocą wałka, pędzla lub szpachli. Przygotowanie podłoża jest standardowe: musi być gładkie, czyste, bez warstw utrudniających przyczepność.

Wiele problemów pojawia się, gdy nasmarowana hydroizolacja nie przylega dobrze do podłoża. Słaba przyczepność jest zwykle spowodowana dwoma przyczynami: kruszącą się, tłustą bazą i/lub niewłaściwym podkładem.

Hydroizolacja z powłoką rolkową

W przypadku bardziej złożonych podłoży wewnętrznych i zewnętrznych o słabej przyczepności do hydroizolacji smarowanej zaleca się zastosowanie hydroizolacji rolkowej. Jest to elastyczna, cienka (1,5 mm) folia ze specjalnego włókna, obustronnie pokryta włókniną. Folia na bazie polietylenu.

Powłoka nadaje się do hydroizolacji tarasów i balkonów. Nawiasem mówiąc, tę powłokę stosuje się również w przypadkach, gdy pożądane jest oderwanie się od podłoża, tj. gdy podłoże jest popękane lub uformowane z różnych paneli, w takim przypadku istnieje ryzyko ponownego pojawienia się szwów lub pęknięć w powłoce dachówkowej , tzn. płytki mogą pękać. Dotyczy to zwłaszcza klejenia płytek lub płyt wielkoformatowych lub spękanych, takich jak kamień naturalny. Powłoka tworzy warstwę oddzielającą, która pomaga uniknąć tego typu potencjalnych problemów.

Powłoka hydroizolacyjna rolowana jest odporna na wahania temperatury i naprężenia, dobrze przylega do cementowych i średniowarstwowych klejów cementowych oraz hydroizolacji szczotkowanej.

Przepływ pracy ze szczotkowaną hydroizolacją

W czasie eksploatacji temperatura pomieszczenia i podłoża musi wynosić 15-25 stopni, ogrzewanie podłogowe musi być wyłączone 2 dni wcześniej. Schnięcie hydroizolacji można przyspieszyć przez przewietrzenie pomieszczenia, ale nie przez ogrzewanie grzejnikami lub nagrzewnicami powietrza.

Zawsze należy najpierw pokryć ściany warstwą hydroizolacji i przykleić je płytkami lub płytami. Pozostaje tylko dolny rząd płytek ściennych – klei się go dopiero, gdy płytki podłogowe są już sklejone. Następnie podłoga jest impregnowana, a jej powierzchnia pokryta zamierzoną powłoką.

Ważne jest, aby nie uszkodzić warstwy hydroizolacyjnej podczas pracy, jeśli będziesz postępować zgodnie z kolejnością prac, tak się nie stanie.

Gruntowanie ścian przed hydroizolacją

Zaleca się zagruntowanie podłoża przed nałożeniem warstwy hydroizolacyjnej. Podłoża normalnie chłonne stosować grunt głęboka gleba, podłoża słabo lub silnie nasiąkliwe – grunt . Ten podkład służy również do gruntowania drewnianych fundamentów. Wysycha w co najmniej 2 godziny.

Hydroizolacja połączenia ściany i podłogi

Hydroizolację nakładać obficie i równomiernie w obszarze spoin ścian . Następnie natychmiast na świeżą warstwę nałożyć elastyczną taśmę hydroizolacyjną , lekko docisnąć, wyregulować gładkość i docisnąć tępą kielnią.

Krawędzie taśmy pokryć elastyczną taśmą hydroizolacyjną z jeszcze świeżą pozostałością pierwszej warstwy. Następnie nakładana jest druga i, jeśli to konieczne, trzecia warstwa hydroizolacji

Hydroizolacja narożników

Za pomocą pędzla lub wałka futrzanego nałożyć równomiernie w narożnikach dużą ilość nierozcieńczonej hydroizolacji . Wewnętrzne narożniki hydroizolacji natychmiast wypełnić świeżą warstwą, docisnąć i wyrównać plastikową pacą lub tępą pacą metalową. Nie mogą pozostać puste przestrzenie. Następnie nałożyć świeżo nałożoną pierwszą warstwę narożników hydroizolacyjnych . W przypadku narożników zewnętrznych należy zastosować narożniki hydroizolacyjne.

Hydroizolacja obszarów wokół rur

Nałożyć dużą i równomierną ilość nierozcieńczonej hydroizolacji wokół wlotu rury za pomocą pędzla lub wałka . Wybierz tuleję hydroizolacyjną : jej rozmiar jest odpowiedni, jeśli wewnętrzna powierzchnia uszczelniająca mieści się co najmniej 3 mm od rury odpływowej . Natychmiast nałożyć kołnierz hydroizolacyjny na świeżo pokrytą warstwę, lekko docisnąć, nałożyć i wyrównać kielnią, a następnie nanieść świeżą wodę z pierwszej warstwy.

Jeśli pojawią się zmarszczki lub pęcherzyki powietrza, warstwa hydroizolacyjna będzie przepuszczalna dla wody. Mankiety muszą być odpowiednio wodoodporne, aby tworzyły równą, jednorodną warstwę.

Po wyschnięciu pierwszej warstwy hydroizolacji nałożyć drugą warstwę i pozostawić do wyschnięcia na około 6 godzin. Wyschnięta warstwa hydroizolacyjna powinna mieć grubość około 0,5 mm.

Rozpocznij klejenie płytek od drugiego rzędu podłogi. Spoiny płytek można pokryć 1-3 dni po sklejeniu.

Po uporządkowaniu ścian należy się spieszyć z uszczelnieniem podłogi w wilgotnym miejscu. Jeśli podłoga jest nierówna, należy ją najpierw przeszlifować lub wyrównać specjalnymi masami do wyrównywania podłóg. Jeżeli podłoga w pomieszczeniu jest ogrzewana przewodami elektrycznymi, stosuje się masę wyrównującą odporną na zmiany temperatury.

Podłoga jest oczyszczona i zagruntowana. Podłoża normalnie chłonne stosować grunt głęboka gleba, podłoża słabo lub silnie nasiąkliwe – grunt . Wysycha w co najmniej 2 godziny.

Hydroizolacja schodów i podłóg

Oczyść obszar schodów i zainstaluj pomoc centrującą. Rękawy hydroizolacyjne są klejące. Dla wygodniejszej pracy, druga strona mankietu posiada folię ochronną podzieloną na dwie części. Mankiet hydroizolacyjny powinien być zainstalowany dokładnie na środku drabiny podłogowej. Połączenie między nim a pomocniczym elementem centrującym powinno wynosić co najmniej 5 cm. Usuń jedną część folii ochronnej. Załóż rękaw hydroizolacyjny i zabezpiecz go. Następnie usuń drugą połowę folii i również ją zablokuj. Mocno dociśnij mankiet. Nie może pozostać żadnych pęcherzyków powietrza. Dociśnij mocno do podstawy i kołnierza drabiny plastikową rolką lub podobnym narzędziem. Następnie nałożyć najpierw na całą powierzchnię podłogiwarstwa hydroizolacyjna. Pierwsza warstwa wysycha w 2 godziny. Po wyschnięciu nałożonej warstwy nakłada się drugą warstwę hydroizolacji .

Izolacja mebli wykonanych ze spieków kwarcowych

Ze spieków kwarcowych można wykonać wiele rodzajów mebli kuchennych i łazienkowych, takich jak blaty kuchenne, blaty łazienkowe, blaty kuchenne z wyspą, blaty do zlewozmywaków, umywalki, półki, parapety, schody, okładziny ścienne czy kabiny prysznicowe.

Spieki kwarcowe są materiałem o wysokiej twardości i odporności na uszkodzenia mechaniczne, co sprawia, że są one bardzo trwałe i odporne na ścieranie. W zależności od potrzeb, spieki kwarcowe są dostępne w różnych kolorach, teksturach i wzorach, co umożliwia dostosowanie mebli do indywidualnych preferencji klienta.

Aby zapewnić uszczelnienie mebli wykonanych ze spieków kwarcowych, stosuje się specjalne uszczelniacze do kamieni naturalnych. Uszczelniacz tworzy warstwę ochronną, która zabezpiecza powierzchnię spieku kwarcowego przed wilgocią, plamami i zanieczyszczeniami. Uszczelniacz można stosować zarówno na powierzchniach poziomych, jak i pionowych, takich jak ścianki prysznicowe czy blaty łazienkowe. W zależności od produktu, uszczelniacz może być nakładany pędzlem, wałkiem lub za pomocą specjalnego rozpylacza. Przed nałożeniem uszczelniacza, powierzchnia mebla powinna być dokładnie oczyszczona i osuszona.

Oceń Nas